Zapalenie kaletki krętarza większego

dalej
wróć
 

« Powrót


Opis kontuzji


Kaletkę można porównać do malutkiego zbiorniczka - woreczka wypełnionego niewielką ilością wody. Jeśli znajduje się on pomiędzy dwoma powierzchniami, to bardzo łatwo się ślizga. Jedna z nich, bardzo duża znajduje się nad krętarzem większym kości udowej. W tym miejscu przebiega pasmo biodrowo-piszczelowe. Kaletka zabezpiecza tą strukturę przed uszkadzaniem podczas ruchów biodra.


Objawy i symptomy kontuzji


Zapalenie kaletki objawia się bólem odczuwalnym głęboko, piekącym z boku biodra, niemożnością chodzenia - utykanie i biegania (tkliwość nad krętarzem większym), ze względu na nasilenie bólu. Do zapalenia czasem może dojść samoistnie, może ono wynikać z przeciążenia, z przetrenowania,  z małej elastyczności pasma biodrowo-piszczelowego albo poprzez uraz bezpośredni np.: upadek na biodro, znany jako traumatyczne zapalenie kaletki. Również przez powtarzalne tarcia mięśni i ścięgien o krętarz, zwykle dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku. Zapaleniu sprzyja otyłość, skrócenie kończyny, zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego. Częściej dotyczy osoby dorosłe, w większości kobiety niż mężczyzn.


Leczenie i rehabilitacja kontuzji


Bardzo ważną sprawą przed rozpoczęciem leczenia jest odpowiednia diagnoza, której można dokonać na podstawie badania przedmiotowego, wywiadu, USG i zdjęcia RTG.

Rozpoczynając leczenie można podać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kolejnym etapem jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofen i długim, kilkudniowym odpoczynkiem. W przypadku występowania obrzęku, konieczne jest odsączenie płynu, a w momencie ustąpienia bólu można wstrzykiwać steryd.


Zapobieganie kontuzji


W postępowaniu fizjoterapeutycznym istotne jest rozciąganie pasma piszczelowo – biodrowego, kinesiotaping okolicy kaletki, poizometryczna relaksacja odwodzicieli stawu biodrowego, taping derotacyjny stawu kolanowego, terapia tkanek miękkich. Ważne jest stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Skutecznymi zabiegami są ultradźwięki, laseroterapia, impulsowe pole magnetyczne, i elektromagnetyczne, krioterapia. Ewentualnie we własnym zakresie w warunkach domowych okłady z lodu co 1-2 godziny na około 20 minut.

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze stanem przewlekłym jedynym, długotrwałym leczeniem jest leczenie operacyjne gdzie często wystarcza mało inwazyjna artroskopia.

Aby zapobiegać dolegliwościom należy wzmacniać i rozciągać mięśnie odwodzące  staw biodrowy.


Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające


  • ćwiczenie rozciągające

  • ćwiczenie rozciągające

  • masaż wałkiem piankowym

  • ćwiczenie wzmacniające

  • ćwiczenie wzmacniające

  • ćwiczenie wzmacniające

 

CENTRUM KONTUZJI





Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM ODŻYWIANIA





Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM TRENINGU





Zobacz wszystkie »