Alkohol i sport

dalej
wróć
 

« Powrót

Alkohol i sport

Można śmiało powiedzieć, że alkohol jest silnie związany ze sportem i to praktycznie na wszystkich poziomach. Zawodnicy, trenerzy oraz działacze związani ze sportem, są często przyłapywani przez media na imprezach suto zakrapianych alkoholem. Wiele firm piwowarskich, jest sponsorami, czy to drużyn czy imprez sportowych, więź ta jest szczególnie silna w sportach typowo męskich. W przypadku kibiców sportowych ta więź jest jeszcze bardziej wyraźna, bo przecież  - "Jak można sobie wyobrazić obejrzenie meczu piłkarskiego bez piwka w dłoni."

Co mówią badania?

Wiele badań dotyczących używek ( w tym alkoholu) w życiu sportowców, wykazało, że młodzież, która aktywnie oddaje się uprawianiu sportu, jest mniej narażona na ich używanie. 
Inne badania pokazują jednak, ze dojrzały zawodnik często spożywa więcej alkoholu niż jego odpowiednik nieuprawiający sportu. Badanie wykazały też że sportowcy, są częściej zamieszani w tzw. zachowania wysokiego ryzyka, takie jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, bądź uprawianie seksu bez zabezpieczeń w stanie upojenia alkoholowego.
Z badań jasno wynika również, że spożycie alkholu jest większe u zawodników uprawiających sporty drużynowe. Sportowcy najczęściej tłumaczą to tym, że wspólne picie alkoholu wzmacnia więzy miedzy graczami i scala zespół. Łatwo się domyślić, że zawodnicy spożywają duże, przekraczające bezpieczny poziom, ilości alkoholu, szczególnie po zakończonych zawodach.
To stwierdzenie potwierdza się w wynikach badań przeprowadzonych na profesjonalnych zawodnikach Australijskiego Futbolu , które wykazują że w czasie tygodnia treningowego, użycie alkoholu jest praktycznie zerowe. Za to w wieczór po udanym meczu zawodnicy zazwyczaj folgowali sobie i użycie wahało się od zera, aż do 350 g czystego alkoholu. Jest to równoważność 11 piw, bądź 17 dużych kieliszków wódki.
Pomimo ze w sporcie chodzi o dobrą formę i zdrowie, wydaje się, że środowiska sportowców zawodowych, wciąż kreują atmosferę, która sprzyja spożywaniu używek.

Alkohol i treningi

Alkohol jest używką depresyjną, a nie pobudzającą, jak twierdzi wiele osób. Jego spożycie ma negatywny wpływ na wyniki sportowe zawodnika, osłabiając jego kluczowe cechy i umiejętności takie jak czas reakcji, koordynacja ruchowa, równowaga. Badania wykazują również, że spożywanie alkoholu obniża wydajność siłową, moc i wytrzymałość zawodnika.
Należy wspomnieć, że w niektórych konkurencjach, alkohol jest na liście substancji, które nie mogą znajdować się we krwii sportowca podczas zawodów. Większość zawodników unika spożywania alkoholu bezpośrednio przed rozgrywką, liczac na zminimilazowanie w ten spósób negatywnego wpływu tej używki na ich formę. Jednak nadużywanie alkoholu po wysiłku, ma bardzo negatywny wpływ na zdolność regeneracji organizmu oraz na wydolność i wydajność zawodnika podczas następnego treningu. 

Spożycie dużej ilości alkoholu ma wiele krótko i długo terminowych efektów:

Skutki krótkoterminowe:

  • odwodnienie organizmu – natężenie tego działania jest wysoko powiązane ze stężeniem alkoholu w napojach, które spożywamy. W przypadku alkoholi wysokoprocentowych (np.czysta wódka), z pewnością przyczynią się one bardzo gwałtownie do odwodnienia organizmu. Jeśli jednak spożywane są drinki na bazie wódki, z duża ilością soku, bądź innego płynu lub też piwa o średniej lub małej mocy, nie muszą one aż tak negatywnie wpłynąć na nawodnienie naszego organizmu. Szczególnie jeśli przystąpimy do spożywania niskoprocentowych alkoholi odpowiednio nawodnieni i napijemy się wody przed położeniem się spać.
  • zaostrzenie uszkodzeń tkanek mięśniowych – uszkodzenia tkanek miękkich wymagają od organizmu ograniczenia przepływu krwi w ich okolicach. Działanie alkoholu jest przeciwne, zwiększa on ciśnienie krwi, a wiec również dostarcza więcej krwi do okolic miejsca uszkodzenia, utrudniając i wydłużając w ten sposób regenerację.
  • wolniejsze podejmowanie decyzji – jest oczywistym, że po kilku drinkach, ocena sytuacji oraz zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji, jest mocno upośledzona. Zwiększa to ryzyko poniesienia obrażeń ciała w wyniku wypadków, bądź też zwykłej bójki. 

Skutki długoterminowe:

Regularne spożywanie alkoholu dostarcza organizmowi dotatkowych kalorii, albowiem alkohol jest wysoko energetyczny. Powszechne jest twierdzenie, że wysoka zawartość węglowodanów w piwie jest powodem przybierania na wadze u osób, które go nadużywają. Jednak cukry w piwie są zamienione w alkohol i to on jest odpowiedzialny za tycie.
Alkohol jest również uważany za substancje, która wzmaga magazynowanie tłuszczu w ciele, ponieważ organizm wykorzystuje go, jako źródło energii, a zasoby energetyczne organizmu zaczynają być magazynowane w tłuszczu. Jeśli piciu towarzyszy spożywanie wysoko tłuszczowych produktów, tłuszcz jest kierowany bezpośrednio do zapasów organizmu, ponieważ organizm pobiera energię z trawionego alkoholu. Jest to szczególnie ważne dla zawodników, którzy musza utrzymać niska zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała, bądź też skupiających się na utrzymaniu niskiej masy.

Pośrednie skutki:

Oprócz bezpośrednich odziaływań na organizm, spożywanie alkoholu może nieść za sobą również inne negatywne skutki.
Oto kilka przykładów :

  • sportowiec jest rozproszony i przeszkadza mu to w realizacji strategii żywieniowej, która ma na celu odbudowanie zapasów energii, nawodnienie organizmu i naprawienie uszkodzeń tkanki mięśniowej po wysiłku
  • często spożywane są artykuły, które nie powinny znaleźć się w diecie sportowca
  • sportowiec może zaniedbać odpowiednią rehabilitacje kontuzji i urazów
  • zawodnik może wdać się w niepotrzebne kłótnie, a nawet bójki, prowadzące do poważnych kontuzji, które mogą często uniemożliwić na jakiś czas treningi

Połączone bezpośrednie i pośrednie skutki spożywania alkoholu mogą poważnie wpłynąć na regenerację sportowców po wysiłku, wydajność podczas kolejnych ćwiczeń oraz są potencjalnie niebezpieczne dla kariery sportowej zawodnika.

Jak bezpiecznie przebrnąć przez zakrapianą imprezę?

Wypicie kilku piw lub drinków z kolegami z drużyny jest często sposobem na świętowanie jakiegoś wydarzenia, bądź wygranej. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pomogą bezpiecznie przebrnąć przez taki wieczór i zminimalizować skutki spożycia alkoholu. Zawodnik powinien kontrolować siebie i nie dać się ponieść sugestiom ze strony kompanów. Powinieneś:

  • planować z wyprzedzeniem – pomyśl gdzie się wybierasz, z kim i jak dużo zamierzasz wypić, weź pod uwagę, jakie plany treningowe i inne zobowiązania masz następnego dnia.
  • jeść przed i w trakcie picia – przyjmowanie pokarmów bogatych w węglowodany po ćwiczeniu pomaga uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. Pożywienie w żołądku ogranicza ilość alkoholu, który może być wprowadzony do krwioobiegu. Ponadto w trakcie jedzenia, pijesz wolniej.
  • nadać sobie własne tempo – miedzy drinkami z alkoholem przyjmuj bezalkoholowe napoje. Możesz zacząć imprezę od wody, soku, bądź bardzo słabego drinka. Będziesz pić znacznie szybciej, jeśli będziesz spragniony, wiec spożycie napoju bezalkoholowego na początku imprezy jest dobrym pomysłem, szczególnie, jeśli jesteś świeżo po wysiłku.
  • pić powoli – sącz drinka, a nie wypijaj go łapczywymi haustami. Odstawiaj szklankę miedzy łykami
  • wybierać drinki niskoalkoholowe
  • jeśli jest potrzeba brać na siebie rolę kierowcy – jeśli jest taka możliwość, występuj jako kierowca, w ten nie będziesz miał problemu z odmówieniem alkoholu kolegom. Podwieź do domu pozostałych uczestników imprezy, uszanują oni Twoja decyzje, a jednocześnie będziesz bardzo pomocny dla grupy
  • pić pojedyncze drinki - nie pozwalaj na dolewanie sobie drinka, jeśli jeszcze nie skończyłeś, wtedy kontrolowanie spożycia jest bardzo utrudnione
  • zapewnić sobie zajecie – jeśli jesteś ciągle czymś zajęty wypijesz mniej
  • unikać picia kolejek – zobligują cię one do wypicia więcej niż zaplanowałeś, jeśli nie masz innego wyjścia pij w przerwach dużo napojów bezalkoholowych
  • nie przyjmować substancji, których nie znasz - nie zostawiaj swojego drinka bez kontroli
  • zwracać uwagę na swoich kompanów – jeśli wpadniesz w kłopoty, oczekiwałbyś tego samego od nich. Nie wahaj się upomnieć ich, że wypili już za dużo, mogą nie być tym zachwyceni, ale na pewno podziękują ci nazajutrz
  • przed spaniem wypić sporo napoju bezalkoholowego – jedną z najlepszych dróg do uniknięcia kaca jest spożycie dużej ilości wody przed snem, spożywanie jej w trakcie imprezy jest tez dobrym pomysłem.
     
 

CENTRUM KONTUZJI





Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM ODŻYWIANIA





Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM TRENINGU





Zobacz wszystkie »